Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Z ŻYCIA SZKOŁY

UROCZYSTOŚĆ PATRIOTYCZNA Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. 09.11.2018r

„Jako jedyny polski oficer służby czynnej, który dotąd nigdy przed nikim nie stawał na baczność, staję oto na baczność przed Polską”.

Marszałek Józef Piłsudski

11 listopada to data o szczególnym znaczeniu dla Polski i Polaków. To data upamiętniająca dzień odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości. Obowiązkiem młodego pokolenia Polaków jest pielęgnowanie pamięci o naszych przodkach, którym zawdzięczamy wolność. Narodowe Święto Niepodległości jest symbolem miłości do ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa. Rok 2018 jest szczególny, bowiem w tym roku obchodzimy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Chcąc wyrazić szacunek do tych symboli oraz radość i dumę z tego, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie, wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, rodzicami zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami wsi, 9 listopada wzięli udział w tej patriotyczno – religijnej uroczystości. O godz. 11.11 w kościele parafialnym została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji naszej Ojczyzny, której przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz Józef Masłoń.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Domu Ludowym. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, akademię owianą nutą patriotyzmu uświetnił występ uczniów klas IV-VIII, którzy w pięknej części artystycznej przypomnieli trudną i okupioną wieloma ofiarami, drogę Polaków do Wolności. Zaznaczyli, że ceną za niepodległość była śmierć, ale i też ogromna tęsknota za najbliższymi. Przetrwać te trudne, samotne dni pomagały pieśni legionowe, które podtrzymywały w żołnierzach odwagę i wolę walki o słuszną sprawę. Nastroje i emocje tamtej epoki zostały przywołane dzięki patriotycznym pieśniom, wersom poezji, przedstawieniu teatralnemu oraz przepięknym tańcom zaprezentowanych przez uczniów.

Śpiewane przez uczniów pieśni patriotyczne, recytowana przez nich poezja oraz komentarz historyczny kierowały naszą refleksję ku wartości, jaką jest wolność i własne państwo. Przedstawienie przygotowane przez naszych podopiecznych pod kierunkiem nauczycieli- Pani Ewy Badzioch i Pani Lidii Kołodziej było ważną i interesującą lekcją historii, a w wykonaniu uczniów budziło wielkie emocje.  Podniosła atmosfera tego dnia została podkreślona przez zatańczenie przez uczniów klas VI-VIII poloneza oraz niezwykle wzruszającego i podniosłego tańca z flagami.

Atmosferę tamtych lat znakomicie przedstawiły piękne dekoracje, rekwizyty ilustrowane pamiątkowymi fotografiami, podczas której obrazowo przybliżono widzom drogę Polaków do Wolności. Uroczystość środowiskowa z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości była wspaniałą okazją do spotkania dzieci, rodziców, dziadków, licznie przybyłych mieszkańców Niedzielisk i wspólnego śpiewu znanych i lubianych pieśni patriotycznych. Na pamiątkę tego spotkania, członkowie Samorządu Uczniowskiego przypinali wszystkim przybyłym na tę uroczystość kotyliony w narodowych barwach.

Patriotyczna uroczystość została przygotowana wspólnie z Rodzicami i Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich, którzy śpiewali i grali tak bardzo przez wszystkich lubiane i znane nam dobrze pieśni patriotyczne. Słowa podziękowania kierujemy pod adresem Rodziców: Pani Magdaleny Pawlik, Pani Alicji Wróbel, Pani Anety Hudyma, Pani Beaty Mazur, Pani Iwony Zając, Pani Marzeny Kania, Pani Agnieszki Budyn, Pana Rafała Budyna, Pana Stanisława Kania oraz Pań z Koła Gospodyń Wiejskich- Pani Alicji Czosnek, Pani Marioli Hanek oraz Pani Krystyny Madej, które pięknie prezentowały się w barwnych strojach krakowskich.

Wspólnie z nimi śpiewali wszyscy  i to ze wszystkich sił. W ten radosny sposób kontynuowaliśmy starą polską tradycję wspólnego muzykowania i śpiewu, dając w ten sposób wyraz naszej wdzięczności dla tych, którym  zawdzięczamy dziś wolność.

Uroczystość patriotyczna z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości była ciekawą i wzruszającą lekcją historii i obywatelskich postaw, dlatego wszyscy jej wykonawcy – zarówno uczniowie, jak i rodzice zostali nagrodzeni gromkimi brawami na stojąco przez niezwykle licznie zgromadzoną widownię, którą stanowili rodzice i dziadkowie naszych wychowanków, absolwenci naszej szkoły, mieszkańcy wsi.

Całość obchodów swoja obecnością uświetnili przybyli goście: Wójt elekt Gminy Szczurowa Pan Zbigniew Moskal z małżonką, Pani Krystyna Budyn – Radna z Niedzielisk, Pan Kazimierz Wróbel- Sołtys naszej wsi, Pan Bartłomiej Hanek– Komendant oraz członkowie OSP w Niedzieliskach- Pan Dawid Czosnek, Pan Sebastian Król, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich- Pani Mariola Hanek, Pani Alicja Czosnek, Pani Krystyna Madej, Przewodniczący Wspólnoty Leśno – Gruntowej z Niedzielisk – Pan Stanisława Czachor oraz przedstawicielki Rady Rodziców z przewodniczącą, Panią Magdaleną Pawlik.

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.

Marszałek Józef Piłsudski

Miejmy w pamięci te słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdy nadejdzie dzień święta narodowego. Miejmy je w pamięci i spróbujmy zrozumieć, zastanówmy się nad nimi. Pamiętajmy również, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Jest to dobro, które każdy z nas musi pielęgnować i dbać o nie. Wolność jest w nas, w naszych sercach.